lidévýstava

Žertová Marie

Marie Žertová,
Narozena 12. ledna 1918 Plzeň

… „Narodila jsem se v Plzni, můj otec byl zaměstnán ve Škodových závodech jako stavební inženýr, maminka byla v domácnosti. Měla jsem ještě staršího bratra. Tatínek na frontu nemusel díky tomu, že dělal ve Škodovce. Maminka vzpomínala, že po válce musela kupovaný kukuřičný chléb zavázat hned do utěrky, aby se nerozdrobil. Mléko taky nebylo, sužovala nás bída. Ve dvacátém roce se proto rodiče raději odstěhovali po Poličky. Bydleli jsme u dědečka na pile, patřily k ní i nějaké polnosti. V Poličče už bylo lepší živobytí.
Mým životním vzorem byli rodiče a pan prezident Masaryk. Prvně jsem cvičila na sletu jako žákyně. Pana prezidenta jsem viděla na hlavní tribuně. Byl v bílém. Cvičila jsem také na sletu v roce 1938. Odpoledne jsem hytlákem přijela domů, maminka pekla svatební koláče. Večer jsem šla na poslední zkoušku šatů a druhý den se vdávala.
Manžel byl důstojník. Působil jako pyrotechnik ve vojenské muniční továrně číslo 1. Vzali jsme se v roce 1938. … Po válce se nezastavil. Zrezivělé nevybuchlé munice bylo všude plno. Každé ráno muž odcházel do práce a já nevěděla, jestli se večer shledáme. Raději nevzpomínat.“ …