lidévýstava

Ředina Zdeněk

Ředina Zdeněk
narozen 28. března 1918
vedoucí pracovník
Zlínský kraj -Tlumačov

…. „Abych nemusel nastoupit na nucené práce do Německa, hlásil jsem se s kamarádem o zaměstnání v Avii Kunovice. Na dvoře se válela hromada rozbitých beden se součástkami a štos dodacích listů. Vedoucí slíbil, že nás přijme, jestliže vše roztřídíme do skladu.
V Otrokovicích, kde měl Baťa zlínská letadla, byly velké zásoby náhradních dílů. Němci nařídili šrotovací akci. Střídali jsme se po týdnu v šesti lidech. Do huti se na vlečce odváželo, co se už nedalo použít. Naši hoši však rozbíjeli i to funkční. Jeden strážce – představte si, že byl z Tlumačova! — nás udal na gestapo do Zlína. Dostal jsem obsílku.
Zavolali moje jméno a já vešel do prázdné kanceláře. Gestapák stál schovaný za dveřmi. Nevšiml jsem si ho. Vrazil mi facku. Skočil jsem k židli, že se budu bránit.
Věděl jsem, že se za žádnou cenu nesmím k sabotáži přiznat. Zavřeli mě do úzké místnosti na chodbě, nedalo se tam ani sednout, musel jsem stát. K výslechu mě vodili po dvou hodinách. Zapíral jsem a zapíral. Pak řekli: ,Můžete jít.‘ …