lidévýstava

Bilík Jaromír

Bilík Jaromír, doc. ing.
narozen 12. ledna 1918 Brno
vysokoškolský učitel
Jihomoravský kraj

… „Přihlásil jsem se na techniku, jelikož jsem byl dobrý v matematice. Měl jsem za sebou první státnici na strojní fakultě, když přišli Němci. V den, kdy zavřeli vysoké školy, trochu pršelo. Plno mých spolužáků zatkli, můj nejlepší kamarád byl rok v koncentráku.
Za války jsem pracoval jako technik v královopolské fabrice, byl jsem na oddělení, kde se zpracovávala nafta, pak jsem dělal strojního technika v chemické továrně v Maloměřicích. Dívka, na kterou jsem si myslel, Anuše Poláková, zahynula při náletu 24. listopadu 1944. Jakmile se ozvaly sirény, schovala se ke svému strýci do sklepa, jenže bomba dům zasáhla… Zrovna jsem šel z práce.
Konec války jsme prožili u příbuzných na Salaši. Domnívali jsme se, že v Brně bude nebezpečno, a tam že bude klid. Byli tam partyzáni. Naši bratranci působili jako partyzánské spojky. Dvaadvacátého dubna vtrhli do vsi esesáci. Všichni jsme se museli shromáždit, muže oddělili, kdyby našli něco podezřelého, bylo by zle. O týden později přišli na Salaš ozbrojení chlapi, kteří se za partyzány vydávali. Naverbovali asi dvacet místních — a pak je postříleli. Bratranci provokatérům naštěstí neuvěřili.“ …