novinkyTiskové zprávy

Výstava fotografických portrétů stoletých Čechoslováků „Narozeni 1918 – Tváře století“ putuje do Hradce Králové

Výstava fotografických portrétů stoletých Čechoslováků „Narozeni 1918 – Tváře století“ putuje do Hradce Králové

Praha/Hradec Králové, 6. května 2019

Od 12. května do 1. června bude multikulturní prostor NãPLAVKA v Hradci Králové hostit výstavu „Narozeni 1918 – Tváře století“, která zahrnuje 28 fotografických portrétů osobností narozených v roce 1918. Expozice se při svém uvedení v Praze a Mladé Boleslavi setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti.

Výstava je součástí rozsáhlého projektu „Narozeni 1918“, který dokumentuje životní osudy Čechoslováků narozených v roce vzniku samostatné republiky. Projekt kromě výstav v krajských městech napříč ČR zahrnuje také filmové dokumenty, výpravné knižní publikace, obsahový online portál a celorepublikovou soutěž pro žáky základních a středních škol.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v neděli 12. května od 17.00 hodin v multižánrovém prostoru NãPLAVKA v centru Hradce Králové (náměstí 5. května 835). Součástí vernisáže bude beseda s autorem námětu a projektu „Narozeni 1918“ Pavlem Chalupou a prohlídka s komentářem autorky fotografií Martiny Storek.

„Za projektem stojí čtyři roky práce a jeho cílem je představit široké veřejnosti životní příběhy, vliv historických událostí a také ideály a naděje doposud žijící masarykovské generace zrozené do svobodného, demokratického státu,“ prezentuje projekt „Narozeni 1918“ jeho autor Pavel Chalupa. „V portrétech fotografky Martiny Storek a krátkých příbězích se návštěvníci výstavy potkají a seznámí s osmadvaceti stoletými osobnostmi.“

„Na startu projektu, v roce 2014, jsme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí oslovili 992 seniorů a seniorek. Následně jsme natočili 80 vstupních rozhovorů a z nich vybrali 12 kandidátů s neobyčejnými životními osudy pro dokumentární filmové zpracování. Čtyři z nich se ho ale bohužel nedožili,“ přibližuje tvůrčí proces producent projektu Jan Kynčl. „Hlavní části projektu je kromě výstav a knih především 7 celovečerních audiovizuálních dokumentů, natáčených v režii Evy Tomanové, Karla Smyczka, Pavla Dragouna, Ludvíka Klegy a Radima Filipce. Diváci budou mít možnost je shlédnout v průběhu druhé poloviny letošního roku v kinech a následně i v TV vysílání,“ dodává.

Ve zkratce:
– projekt „Narozeni 1918“ dokumentuje životní osudy lidí narozených v roce vzniku samostatné republiky
– zahrnuje 7 filmových dokumentů, 14 výstav po celé ČR (od 17.12. do 20.1. Praha, 1.2.-30.6. Mladá Boleslav, aktuálně 12.5.-1.6. Hradec Králové), 2 knihy, obsahový portál, celostátní soutěž pro ZŠ a SŠ
– autor projektu Pavel Chalupa, producent Jan Kynčl (Retro Film s.r.o.), autorka fotografických portrétů Martina Storek, režie dokumentů Eva Tomanová, Karel Smyczek, Ludvík Klega, Pavel Dragoun a Radim Filipec
– web projektu: www.narozeni1918.cz

 

Kdo je kdo v projektu „Narozeni 2018“

Pavel Chalupa – autor projektu

Pavel Chalupa (*1963), absolvent pražské DAMU, je autorem a realizátorem řady kulturních projektů se širším historickým, společenským a edukačním přesahem. Mj. je zakladatelem a dlouholetým ředitelem Festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, autorem projektu divadelně-vzdělávacího Vlaku Lustig či uměleckým ředitelem Centra studií genocid v Terezíně.

Eva Tomanová – režie

Eva Tomanová, absolventka Fakultu sociálních věd UK, již při studiích pracovala jako scenáristka televizních pořadů a autorka reportáží pro společenské deníky. Od roku 1999 pracovala jako reportérka a později jako režisérka v TV Nova a poté TV Barrandov, kde vytvořila na pozici šéfredaktora publicistiky několik pořadů. Záhy se však začala maximálně věnovat tvůrčí činnosti výhradně jako režisérka. Natočila sérii dokumentů pro Febio, dokumenty pro ČT a reportáže do publicistického pořadu Reportéři ČT. Spolu s Janou Škopkovou přinesla ideu pořadu Pološero a uvedla jej jako dramaturg a tvůrce v život. Dokument Stále spolu (2014) byl uveden v soutěži debutů na festivalu IDFA, v níž získal spolu s dalšími třemi snímky nominaci na nejlepší film.

Karel Smyczek – režie

Herec a režisér Karel Smyczek absolvoval režii na FAMU snímkem Kapři pro Wehrmacht, o čtyři roky později debutoval filmem Housata. Je autorem řady celovečerních filmů (mj. Sněženky a machři, Proč?, pohádka Lotrando a Zubejda aj.) a televizních inscenací. Věnoval se také seriálům (mj. Bylo nás pět, Třetí patro, Místo nahoře, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak aj.).

Pavel Dragoun – režie

Scénárista, režisér a dramaturg Pavel Dragoun, absolvent dramaturgie na DAMU, se jako režisér podílel mj. na dokumentárně-vzdělávacím cyklu devatero řemesel, podepsaný je také pod TV pořadem Výletníci. Zároveň je členem Rady Státního fondu kinematografie ČR.

Radim Filipec – režie

Režisér a scénárista Radim Filipec se podílel mj. na filmových projektech Křižáček, Bába z ledu, Kdo je kdo v mykologii, Čtyři slunce či Venkovský učitel.

 

Partneři výstavy v Hradci Králové a projektu:

– Multikulturní prostor NãPLAVKA (http://www.naplavkahk.cz/)
– Olga Menzelová a Medialogue (http://medialogue.cz/)
– Biofilms Rental (https://www.biofilms.cz/)
– Fujifilm (https://www.fujifilm.eu/)
– FPS Repro (https://www.fpsrepro.cz/)
– Peugeot Kopecký (https://www.kopecky.cz/)
– Centrum studií genocid Terezín (http://www.archeologiezla.cz/)
– Ministerstvo kultury ČR (https://www.mkcr.cz/)
– Česká televize (https://www.ceskatelevize.cz/)
– Český rozhlas (https://www.rozhlas.cz/)
– Regionální televize (http://www.regionalnitelevize.cz/)
– Časopis Reflex (https://www.reflex.cz/)
– Dempsey & Clark

Kontakt pro média:
Kateřina Kuchařová
E-mail: info@riversong.cz
Tel.: +420 724 014 653