filmlidévýstava

Švarcová Bohdana

Švarcová Bohdana
narozena 17. června 1918 Německý Brod
zemřela v listopadu 2018
referentka zahraničního obchodu
Praha

… „Byla jsem jediná dcera spisovatelky I. R. Malé a filozofa R. I. Malého. Iniciály I. R. a R. I. znamenaly Ina Rudolf a Rudolf Ina. Mým kmotrem byl F. X. Šalda.
Tatínek psal filozofické knihy, maminka napsala trilogii Bez počátku a konce. Pro děti napsala Duhový míč a Záhadný ostrov Kajačorp. Tajuplný název maminka vymyslela pro skutečný ostrůvek na Vltavě poblíž Braníku.
Začala jsem chodit do školy ve Vojtěšské ulici. V sedmi letech jsem odjela s rodiči na dva roky do Říma. Tatínek pracoval na ministerstvu zahraničních věcí. Do italské školy jsem nechodila, vyučovala mě maminka. Byla přísná učitelka, dávala mi domácí úkoly, dbala na to, abych se všechno naučila. Hrát ven s dětmi mě nepouštěla. Italské děti pokládala za velmi rozpustilé. Každý den mě ale brala na procházku, navštěvovaly jsme římské památky.
V Praze jsem studovala gymnázium v Křemencově ulici. Pan ředitel rozhodl, že část chlapců, jichž byla na škole převaha, přesune do dívčí třídy. Tak se přihodilo, že se mnou do třídy chodil Pavel Schönfeld, později Tigrid.“…