filmlidévýstava

Šrůtková Vlastimila

Šrůtková Vlastimila
narozena 2. října 1918 Vídeň
vedoucí provozu
Praha

„Narodila jsem se ve Vídni. Jméno mi vybral dědeček. Byl velký vlastenec. Vodil mě na procházky, kupoval mi pečené kaštany – ty jsem měla moc ráda – a po cestě mi připomínal různá vlastenecká hesla. V ruce jsem držela sáček s horkými kaštany a poslouchala: ,Pravdu miluj, pro ni bojuj! Přeskoč, přelez, ale nepodlez!‘ Dědeček byl obuvník, maminka se vyučila švadlenou. Jako holka ve Vídni chodila do Školského spolku Komenský. Vzpomínala také, že když chtěla jít tancovat, dědeček nakázal, že buď půjde v kroji, nebo bude doma. Ráda by šla v šatech, ale neodvážila se odporovat. Pamatovala si to přesně, na té tancovačce se totiž seznámila s tatínkem.
Když mi byly čtyři roky, přestěhovala jsem se s rodiči do Československa. Dědeček si oddechl, že ze mě nevyroste Rakušanka, sám ale až do smrti zůstal ve Vídni, jezdíval k nám jen na návštěvu.
V Sokole jsem snad ani jednou nevynechala, dobře jsem běhala a skok daleký byl moje nejlepší disciplína. Jako žákyně jsem na sletu cvičila v chlapeckém kroji, protože bylo málo kluků, jako dorostenka jsem už cvičila s dívkami.“…