lidévýstava

Marková Libuše

Marková Libuše
narozena 21. března 1918
zemědělec
Jihomoravský kraj – Nesovice u Bučovic

… „Maminka se za svobodna jmenovala Anna Boháčová, bohatá však nebyla. Starala se o šest dětí sama, byla sedřená jak mezek.
Pole nebylo, nic nebylo, jenom to, co dal les. V první třídě — bylo mi šest roků – mě dali sloužit. Maminka mě odvedla k sedlákovi. Musela jsem chodit s putnou k rybníku pro vodu, nosit dříví a hlídat dvouletého Karlíčka. Kluk řval, já plakala. Strašili mě četníkem, jestli nebudu poslouchat. Když jsem nestačila něco udělat, nedostala jsem najíst. Spala jsem na lavici u kamen, přikrytá kabátem.
Do školy jsem chodila šest kilometrů pěšky. Pan učitel mi nechával, co mu zbylo od snídaně, a nabádal děti, aby se se mnou kamarádily. Jenže když za mnou spolužačky přišly, hospodář je vyhnal, aby mě nemeškaly od práce.
Utekla jsem domů. Ještě byl sníh. Šla jsem bosa, už se stmívalo, na sobě jen plátěnou košilku. ,Musíš se vrátit,´ zlobila se maminka. Říkala jsem, že budu jíst šlupky z brambor, jen ať mě neposílá zpátky. Druhý den si pro mě přišel hospodář. Nechtěla jsem pryč z pazderny. Maminka mi nařezala, a ještě jsem musela hospodáře odprosit, aby se na mě nezlobili a vzali zpátky.“ …